سازمان لیگ تنیس جمهوری اسلامی ایران

طيب مرادی قهرمان مسابقات بين المللي پيشكسوتان:

براي تشويق ديگران باز هم در مسابقات شركت مي كنم

پیشکسوت تنیس کشورمان گفت: برای تشویق ديگران علاقه مند به حضور در رقابت های مختلف هستم . ‌

در حالي مسابقات بين المللي تنيس پيشكسوتان در زمینهای مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد كه طيب مرادی به عنوان یکی از قهرمانان این دوره از پیکارها اگر جدول زمانبندي بهتر بود و تنيسورهاي كشورهاي ديگر هم در آن شركت مي كردند، به بالا رفتن كيفيت رقابت ها اضافه مي كرد.

او اميدوار است در دوره بعدي اين مسابقات كه مهرماه در ايران برگزار مي شود، تنیسورهای خارجي بيايند تا رقابت هيجان انگيزتر شود.

مسابقات چطور بود؟

از نظر من مسابقات خوبي را شاهد بوديم. در آينده اين رقابت ها مي تواند بهتر از اين هم برگزار شود كه هم كيفيت مسابقه بالا برود و هم تنيسورهاي كشورهاي ديگر هم شركت كنند. در اين دوره تعداد شركت كننده ها زياد نبود. اين بار اگر جدول زماني بهتر بود خارجي ها مي آمدند.

پس در نبود خارجي ها كارتان سخت نبود؟

بله نمي شود گفت كار زياد سخت بود. در هر صورت اين بازي تنيس است و هدف از برگزاري اين مسابقات هم ورزش كردن براي تندرستي است. از ما هم كه ديگر گذشته و براي سرگرمي اش در اين مسابقات شركت مي كنيم.

براي شركت در دوره بعد مسابقات كه در مهر برگزار مي شود آماده هستيد؟

بله حتما شركت مي كنم. ما بايد با حضور در اين مسابقات دوستان را تشويق كنيم و به اين كار ابهت بدهيم. حتي در دوره بعد چون زمانش مشخص است تنیسورهای سایر کشورها هم خواهند آمد. اگر اين مسابقات را به بهترين شكل برگزار كنيم و ITF درجه بندي را پايين بياورد خيلي به نفع تنيس ما خواهد شد و از همه جاي دنيا براي شركت در مسابقات خواهند آمد.

شما از چه سني تنيس را آغاز كرديد؟

من از 34 سالگي تنيس را شروع كردم.

من پس از يك يا يك سال و نيم تمرين تنيس وارد تيم شدم. دليلش هم آمادگي جسماني ام بود. چون من در ورزش هاي مختلفي مثل دووميداني، دوچرخه سواري، كوهنوردي و جودو فعاليت داشتم و خيلي زود توانستم در تنيس رشد كنم. من علي رغم سن بالايي كه داشتم اغلب بازي ها را انجام مي دادم و به تيم اروميه پيوسته بودم.

پس شما نشان داديد سن محدوديت نمي آورد

درست است كه سن محدوديت نمي آورد اما اين موضوع به بدن افراد هم بستگي دارد. قصد مقايسه ندارم اما به طور مثال بهرامي كه در سن 60 سالگي در فرانسه است، اگر به ايران بيايد جوان هاي 22 - 23 ساله نمي توانند او را ببرند. ما دوست داريم به تنيس توجه شود چون بازي تميز، سالم و محيط خوبي دارد. برخلاف باور عام هم كه مي گويند ورزش پرهزينه اي است همه مي توانند آن را ياد بگيرند و ورزش كنند. هزينه هاي تنيس خيلي كمتر از ورزش هايي مثل فوتبال است. در تنيس مسابقاتي داريم كه حتي افراد 95 ساله در آن شركت مي كنند و كاپ طلا هم مي گيرند.

به نظر شما تمرينات تنيس نسبت به زماني كه شما آن را آغاز كرديد چقدر متفاوت شده است؟

جدا از بحث تنيس پيشكسوتان بايد به تنيس توجه شود. مربي هاي تيم ملي تنيس از دوستان من هستند و با هم گاهي به گفت و گو مي نشينيم. همه بايد با يكديگر هم نظر باشيم و كساني كه مسئول اين كار هستند به اين ورزش بها بدهند. مثلا اينكه براي امرار معاش ورزشكاران چه كاري مي توانند انجام بدهند. وقتي بودجه فدراسيون كم باشد طبيعتا نمي توان قهرمان آنچناني داشته باشيم. در حال حضر نیز جوان ترها به دلیل عرق ملي كار مي كنند.

از دوران حضورتان در تنيس چه خاطره اي در ذهن تان بيشتر از همه ماندگار شده است؟

من در مسابقات خيلي زيادي شركت كرده ام و از هركدام هم خاطره اي دارم. اما حدود 10 سال پيش در باشگاه انقلاب مسابقه اي بين تيم ما و خوزستان بود كه ديگر به آخر شب كشيده شده بود. من در آن مسابقه با وجود داشتن 47 سال سن مسابقه اي دادم كه خودم تا به حال نديده بودم. در مسابقه دوبل من و فرهاد صانع در يك تيم بوديم و سعيد احمدوند و كميل هم در تيم خوزستان بودند. سرويس هايي مي زدم كه دست رقيب به راكت نمي رسيد. آنقدر خوب بودم كه آقاي خروشي به رييس هيات مان گفته بود خجالت مي كشم و گرنه او را به تيم ملي دعوت مي كردم.

1396/06/06
نقشه سایت
ارتباط با ما
  • تهران، خیابان ولی عصر، بزرگراه نیایش، مجموعه ورزشی انقلاب، جنب سالن چندمنظوره
  • +۹۸۲۱-۲۶۲۱۷۴۶
  • info@slti.ir
  • www.slti.ir
تماس با ما