سازمان لیگ تنیس جمهوری اسلامی ایران

نفر چهارم تنیس زیر 12 سال پسران:

لیگ آینده سازان بیشترین تاثیر را روی رنکینگ دارد/ پس از تیم ملی تمرکزم را بروی موفقیت در آسیا می گذارم

مهیار اعوانی تنیسور 12 ساله از تاثیرات لیگ آینده سازان در پیشرفت تنیسورهای نوجوان و اهداف خود در تنیس می گوید.‌

به گزارش روابط عمومی فدارسیون تنیس: مهیار اعوانی تنیسور نوجوان اهل سمنان اعتقاد دارد لیگ آینده سازان بیشترین تاثیر را در رنکینگ نوجوانان دارد و در تلاش است ابتدا به تیم ملی رسیده و پس از آن برای موفقیت در آسیا آماده شود.

گفتگوی اختصاصی ما را با اعوانی بخوانید:

*چطور به تنیس حرفه ای ترغیب شدی؟

- از هشت سالگی تنیس را شروع کردم و یک سال تفریحی بازی می کردم. بعد از آن بیشتر خودم از این رشته خوشم آمد. علاقه شخصی در تنیس خیلی مهم است چون اگر علاقه نداشته باشی،​ نمی توانی تمرینات را تحمل کنی.

*افراد دیگری هم در خانواده ات تنیس بازی می کنند؟

- پدر و مادرم تنیس بازی می کردند و برادر کوچکترم از وقتی چشم باز کرده با تنیس آشنا شده است. حالا هم پنج سال دارد و با این وجود تنیس بازی می کند.

*مهمترین ویژگی های بازی خودت را چه می دانی؟

- مهمترین ویژگی ام این است که جنگنده بازی می کنم.

*درباره تمرینات تنیس توضیح بده، چقدر در هفته تمرین می کنی؟

- سعی می کنم ابتدا به درس ها برسم و بعد با خیال راحت تنیس بازی کنم، چون درس ها خیلی فشرده است و نمی توانم همه وقتم را روی تنیس بگذارم. با این وجود روزهای زوج چهار ساعت و روزهای فرد دو ساعت تمرین می کنم. تابستان ها تمریناتم از این بیشتر است.

* قصد داری تنیس را به صورت حرفه ای دنبال کنی؟

- فعلا که خیلی به این رشته علاقه پیدا کرده ام. اگر خانواده ام رهایم کنند،​ به قدری تنیس دوست دارم که دیگر من را نمی بینند. شاید این علاقه برای شما قابل درک نباشد.

* مربیانت چه کسانی بوده اند؟

- اشکان الهی پناه مربی اولم بود و بعد با علی توانایی کار کردم.

* ساکن چه شهری هستید؟ امکانات چطور است؟

- ساکن سمنان هستیم؛ اما در تهران هم خانه ای داریم که تابستان ها بیشتر به آنجا می آییم. در زمان های آزاد و آخر هفته هم برای تمرینات تنیس به تهران می آیم و زیر نظر اکبر طاهری کار می کنم. البته امکانات در سمنان هم بد نیست.

* تنیسورهای حرفه ای هم در این شهر هستند؟

- چند بازیکن رو به رشد در رده های پایه وجود دارند. امیرعباس ابراهیمی زیر 10 سال است و چند شاگرد دیگری که زیر نظر مربی ام کار می کنند. این نفرات به کمی تمرین بیشتر نیاز دارند و به نظرم تا سال بعد به تنیس معرفی می شوند.

* تا به حال مقامی هم در تنیس آورده ای؟

- در بیشتر مسابقات کشوری ثبت نام کردم و همچنین در مسابقات زیر 14 سال آسیا شرکت داشتم؛ اما چون رده سنی بازیکنان حدود 14 سال است، با توجه به سن کمترمقابل آنها موفق نبودم. با این وجود در لیگ آینده سازان عضو تیم استقلال ب بودم که دور رفت دوم شدیم و دور برگشت هم به مقام سوم رسیدیم.

* درباره لیگ آینده سازان توضیح بده، این لیگ چه شرایطی دارد؟

- یکی از بهترین ویژگی های لیگ آینده سازان این است که اگر خیلی مسابقات را جدی بگیریم، امتیازات خیلی خوبی کسب می کنیم. یکی از پرامتیازترین مسابقات در ایران است که هر برد در مسابقات انفرادی 50 امتیاز دارد. اگر در دور رفت و برگشت مقام خوبی بیاوریم،​ خیلی در رنکینگ صعود می کنیم.

* خودت بعد از آخرین دوره لیگ آینده سازان چقدر در رنکینگ صعود کردی؟

- من قبل از لیگ آینده سازان نفر نهم بودم و حالا نفر چهارم رنکینگ پسران زیر 12 سال به شمار می روم، البته با تشکر از زحمات طاهری و توانایی مربیانم در تهران و سمنان که به من کمک کردند.

* چقدر فضای رقابتی بین بازیکنان این رده سنی وجود دارد؟

- در مسابقات ITF که زور و تجربه بازیکنان بیشتر است و تجربه این را دارند که بعد از دریافت هر امتیاز چه کار کنند. رقابت در سایر مسابقات هم جدی است؛ اما در مجموع فضای مسابقات عالی است. هر مسابقه ای که می دهیم،​ حسابی لذت می بریم و چون با دوستان هستیم، خیلی به ما خوش می گذرد.

* بازیکنان بزرگتر چه برخوردی با شما دارند؟

- هم تیمی ها که خیلی کمک می کنند و مثل برادر پشتمان هستند. بازیکنان دیگر هم واقعا برخورد خوبی با بازیکنان نوجوان دارند.

* چه تنیسورهایی را بیشتر از همه دوست داری؟

- محسن حسین زاده را از بین بازیکنان ایرانی بیشتر دوست دارم. راجر فدرر را هم در بین تنیسورهای بزرگ دنیا الگوی خودم می دانم. واقعا بازیکن خوبی است و با وجود اینکه سنش تا حدودی بالا رفته است،​ هنوز برای قهرمانی می جنگد.

* از این بازیکنان چه چیزی یاد گرفتی؟

- یاد گرفتم که هر چقدر هم عقب یا جلو باشم، خودم را حفظ کنم.

*در تنیس تمرکز اهمیت زیادی دارد،​ چطور تمرکز خود را حفظ می کنید؟

 - دقیقا حتی اگر تماشاگران حرف بزنند،​ خیلی آسان حواس بازیکن پرت می شود. بازیکنان بزرگ تا جایی که دیده ام،​ سعی می کنند فقط حواسشان به بازی باشد. من هم تلاش می کنم که در هر شرایطی فقط به بازی خودم فکر کنم.

*تا به حال به تیم ملی هم دعوت شده ای؟

- نه ولی تلاش می کنم که به تیم ملی برسم.

* به جز تیم ملی چه هدفی داری؟

- اهداف بزرگی دارم؛ اما می خواهم پله پله به آنها برسم. اولین هدفهایم همین رسیدن به تیم ملی و موفقیت در مسابقات آسیایی است که به میزبانی ایران برگزار می شود.

* چقدر از طرف فدارسیون حمایت می شوید؟

- فدراسیون در سطح حامی مالی و مسابقات خارج  از کشور حمایت می کند. از نظر اسپانسر انتظار حمایت بهتری داریم البته من در حال حاضر حامی مالی ندارم.

1396/09/14
نقشه سایت
ارتباط با ما
  • تهران، خیابان ولی عصر، بزرگراه نیایش، مجموعه ورزشی انقلاب، جنب سالن چندمنظوره
  • +۹۸۲۱-۲۶۲۱۷۴۶
  • info@slti.ir
  • www.slti.ir
تماس با ما